Międzynarodowe spotkanie nauczycieli i młodzieży w Karczmiskach

Jesteś tu: » Strona Główna » Międzynarodowe spotkanie nauczycieli i młodzieży w Karczmiskach

Międzynarodowe spotkanie nauczycieli i młodzieży w Karczmiskach

W dniach 1 -10 października 2012 roku w Publicznym Gimnazjum im. M. Kopernika
w Karczmiskach odbyło się trzecie spotkanie nauczycieli i uczniów realizujących projekt Comenius

„Tell us what you eat” – „Powiedz nam co jesz”. Ośmiu nauczycieli i dziewiętnastu uczniów reprezentowało szkoły partnerskie z Topolovgradu w Bułgarii, z Rapli w Estonii, Acireale we Włoszech  i Cerkezkoy w  Turcji. Zgodnie z zasadami projektu nauczyciele zostali zakwaterowani w hotelu
a uczniowie u gimnazjalistów.

Pierwszy dzień spotkania to zwiedzanie Warszawy – przede wszystkim Starego Miasta, ale także Łazienek czy pałacu w Wilanowie. A wieczorem  …. spotkanie z rodzinami i uroczysta, powitalna kolacja.

Wtorek rozpoczął się od oficjalnej ceremonii powitania –Dyrektor Zespołu Szkół, pan Piotr Długosz przywitał gości, a uczniowie gimnazjum zaprezentowali polską kulturę i historię – m.in. poprzez pokaz tańca narodowego-poloneza, muzyki ludowej czy projekcję animowanego filmu ilustrującego najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Uczniowie przedstawili także szkołę – przy okazji prezentując osiągnięcia w dziedzinie sportu czy muzyki (występ chóru i zespołu muzycznego). Kolejnym punktem programu była wizyta u wójta gminy Karczmiska, pana Janusza Goliszka. Po serdecznym powitaniu gości, opowiedział on o gminie, jak i o regionie. Popołudnie to rejs statkiem po Wiśle i zwiedzanie Kazimierza Dolnego, a wieczorem pokaz i degustacja polskich dań narodowych oraz  dyskoteka.

Na środę – 3 października zaplanowano wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa. Zarówno goście, jak i uczniowie gimnazjum byli pod ogromnym wrażeniem krakowskiej Starówki czy Wawelu
i wzruszeni smutną prawdą o masowej zagładzie w obozie koncentracyjnym.

W czwartek goście odwiedzili Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Opolu Lubelskim i Zespół Szkół nr 1 w Opolu Lubelskim. Uczniom z tych szkół przedstawili prezentacje na temat swoich krajów i szkół. Popołudnie spędzili w Lublinie – zwiedzając Muzeum Wsi Lubelskiej I spacerując uliczkami Starego Miasta.

W piątkowy ranek goście uczestniczyli w lekcjach: uczniowie w zajęciach kulinarnych
a nauczyciele w lekcjach: muzyki i biologii. Popołudnie upłynęło pod znakiem sportu – oprócz mini olimpiady odbył się mecz piłki siatkowej (nauczyciele kontra uczniowie) i mecz piłki nożnej (gimnazjum- reszta świata). Oficjalnego zakończenia spotkania dokonała Wicedyrektor Gimnazjum, pani Urszula Raczkiewicz – wręczając certyfikaty uczestnictwa w spotkaniu i prezenty.

Ostatni dzień wizyty – sobota - to przejażdżka kolejką wąskotorową połączona z ogniskiem.
A wieczorem – pożegnalna dyskoteka.

Wczesny niedzielny ranek był czasem pożegnania – nie obyło się bez wzruszeń i łez…

Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się 4-11 listopada w miejscowości Acireale na Sycylii.